Gamink.lt

Energetinių gėrimų žala jaunam organizmui

 • Energetiniai gėrimai rinkoje pasirodė neseniai, maždaug apie 2000-uosius, tačiau juos spėjo pamėgti nemaža vartotojų dalis. Ypatingai šiuos gėrimus pamėgo jaunimas: mokantis, sesijų metu, sportuojant, vakarėliuose vartojami kartu su alkoholiu.

  Atrodo, kaip paprasta: nusipirkai skardinę energetinio gėrimo, išgėrei – ir vėl žvalus, kupinas energijos, linksmas. Bet yra ir kita medalio pusė…

  Daugelis energetinių gėrimų vartotojų nežino, kad jų mėgstamo gėrimo per dieną galima išgerti tik 1–2 skardines, nes jo galima perdozuoti. Išgėrus didesnį nei rekomenduojama kiekį, gali pakilti arterinis kraujospūdis, pasireikšti tachikardija, koordinacijos sutrikimų ar padidėti cukraus kiekis kraujyje.

  Kai kuriose užsienio šalyse energetiniai gėrimai yra uždrausti. Pavyzdžiui, Jungtinėse Amerikos Valstijose vaikams iki aštuoniolikos metų energetiniai gėrimai yra neparduodami. Norvegijoje, Danijoje ir Prancūzijoje jais prekiaujama tik vaistinėse. O Lietuvoje šių gėrimų bet kuriame prekybos centre gali nusipirkti ir vaikas.

  Į energetinių gėrimų sudėtį įeina tonizuojančioji medžiaga – kofeinas. Jo taip pat yra kavoje ir arbatoje. Tačiau energetiniuose gėrimuose kofeino yra keletą kartų daugiau. Šie gėrimai yra labai žalingi augančiam organizmui, tai yra vaikams ir paaugliams, nes kofeinas kaip ir bet kuri stimuliuojanti medžiaga sekina nervų sistemą, iš organizmo „išstumia“ kalcį ir geležį, kurie taip reikalingi augančiam žmogui.

  Energetiniai gėrimai nėra natūralūs, prisotinti angliarūgšte, todėl turi daug neigiamo poveikio vaiko organizmui. Angliarūgštė dirgina ir nepalankiai veikia skrandį ir visą virškinimo sistemą. O gazuotuose gėrimuose esantys konservantai, dažikliai, saldikliai bei kofeinas gali sukelti alerginius susirgimus, vėžį.

  Pasilinksminimų metu jauni žmonės dažnai energetinius gėrimus vartoja kartu su alkoholiu, nes vyrauja nuomonė, kad šie gėrimai padeda sumažinti alkoholio sukeltą mieguistumą bei suteikia energijos linksmintis visą naktį. Tačiau tyrimai rodo, kad vartojant alkoholį su energetiniais gėrimais jo galima suvartoti daugiau, nes žmogus nesijaučia toks apsvaigęs, koks yra iš tikrųjų. O tai didina alkoholio perdozavimo ir nelaimingų atsitikimų riziką.

  Teigti, kad energetiniai gėrimai patys teikia energijos, yra neteisinga. Skardinė – tai lyg raktas, atveriantis duris į organizmo energijos rezervus. Kitaip tariant, energetinis gėrimas ne suteikia energijos, o padeda ją išsiurbti iš organizmo. Šiuose gėrimuose esančios medžiagos veikia vampyro principu. Jos energiją ima iš mūsų pačių organizme esančių energijos atsargų. Tai nėra gerai, nes energijos atsargų nėra daug ir, kurį laiką pavartojus energetinių gėrimų, jos visiškai išsenka. Tada žmogus jaučia nuovargį, susierzinimą, jį kankina nemiga, o vėliau gali išsivystyti ir depresija. Tada vėl atsiranda poreikis papildyti energijos, taip išsivysto priklausomybė šiam gėrimui.

  Energetinių gėrimų vartoti negalima nėščioms moterims, vaikams, paaugliams, pagyvenusiems asmenims, asmenims su padidintu kraujospūdžiu, asmenims, sergantiems širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis, sergantiems glaukoma, miego sutrikimais, padidėjusiu jautrumu kofeinui.

Į viršųAlfa.lt

Lankytojų komentarai

 1. Onur 2012 July 27, 12:13

  Pastaraisiais metais neilagu skųstis dėl vandens junginėjimo skelbime žadamos 1-2 dienos, realiai geras pusdienis. Tiesa, pavasarį apturėjau šoką laiptinėj kabėjo skelbimas, kad dėl kažkokių ten darbų karšto vandens nebus 2 mėnesius! Tris dienas praeidama pro tą skelbimą apsiputodavau iš pykčio, su baime laukiau ateinančios juodosios dienos . Bet jai atėjus vanduo vis neatšalo. Atidžiau panagrinėjus skelbimą paaiškėjo, kad tai kažkieno pokštas. Pasismagino kažkas, kaimynams savaitę nervus pagadinęs :)

Palikti komentarą