Gamink.lt

Augaliniai aliejai – maistas ir vaistas

 • Vertingi augaliniai aliejai gali būti vaistas nuo daugelio negalavimų.

  Plačiai žinoma, kad alyvuogių aliejus stiprina širdį ir mažina kraujospūdį. Tačiau yra daugiau augalinių aliejų, teigiamai veikiančių sveikatą; juose yra ypatingų riebiųjų rūgščių, gyvybiškai svarbių vitaminų ir pagalbinių augalinių medžiagų.

  Perilės aliejus – nuo diabeto

  Aliejuje, gaunamame iš Rytų Azijoje augančios krūminės perilės sėklų, yra itin gausu alfa linolio rūgšties, t.y. augalinės omega 3 riebiosios rūgšties, labai naudingos sergant diabetu. Perilių aliejaus skonis primena mėtų, jis tinka salotoms pagardinti. Taip pat galima vartoti kapsulėmis iš vaistinės.

  Ryžių aliejus – hormonų pusiausvyrai

  Azijietiško maisto gerbėjai seniai įvertino švelnų ryžių aliejaus skonį. Jį galima kaitinti iki labai aukštos temperatūros, todėl jis tinka naudoti “Wok” keptuvėse. Jame esantis orizanolis palankiai veikia hormonų pusiausvyrą ir švelnina klimakterinius negalavimus.

  Juodgrūdės aliejus – nuo astmos

  Juodgrūdės sėklos buvo naudojamas kaip vaistas dar senovės Egipte. Iš jų išgaunamame aliejuje gausu polinesočiosios linolio rūgšties ir gama  linoleno rūgšties bei eterinių aliejų, kurie plečia bronchus, todėl yra naudingi sergant astma. Jo skonis yra labai intensyvus. Galima vartoti kapsulėmis.

  Agurklės sėklų aliejus – nuo mėnesinių skausmų

  Agurklės sėklų aliejuje esanti gama linoleno rūgštis skatina estrogenų gamybą ir išlygina hormonų svyravimus, todėl padeda nuo mėnesinių skausmų ir priešmenstruacinio sindromo. Aliejus yra kartoko skonio. Vaistinėse būna jo kapsulių.

  Linų aliejus – sąnariams

  90 proc. sėmenų aliejuje esančių rūgščių yra nesočiosios riebiosios rūgštys, todėl jis yra toks vertingas. Jis naudingas sergant chroniškais uždegimais – reumatu ir artritu, be to, mažina cholesterolio kiekį kraujyje, apsaugo širdį ir kraujagysles.

  Nakvišų aliejus – nuo neurodermito

  Nakvišų aliejus gydo labai sausą odą. Jame esanti gama linoleno rūgštis skatina uždegimą slopinančių medžiagų gamybą organizme, kuri paprastai būna sutrikusi sergant neurodermitu. Aliejaus skonis primena riešutus. Galima vartoti kapsulėmis iš vaistinės.

  Svarbu:

  * Vartokite įvairius aliejus, kad organizmas pakankamai gautų nesočiųjų riebiųjų rūgščių (alyvuogių, sėmenų ir rapsų aliejuose) ir polinesočiųjų riebiųjų rūgščių (saulėgrąžų, vynuogių kauliukų aliejuose).

  * Optimalus kiekis – 10-17 g (1-1,5 šaukšto) augalinio aliejaus per dieną.

  * Šalto spaudimo aliejuose yra daugiausia vertingų medžiagų, jį kaitinant dalis jų žūsta. Kepimui ar gruzdinimui geriau naudoti rafinuotus aliejus – rapsų, žemės riešutų arba kukurūzų.

  * Laikant vėsioje ir tamsioje vietoje rafinuoti aliejai išlieka švieži 4-6 mėnesius, šalto spaudimo – 4-8 savaites. Linų sėmenų aliejus šviežias išlieka tik 2-3 savaites.

Į viršųVakarozinios.lt

Palikti komentarą